Výpočet exekuce na mzdu – stravenky a stravenkový paušál v roce 2024?

Stravenkový paušál (stejně jako klasické stravenky), nemůže být postihnut výkonem rozhodnutí nebo exekucí. Srážkám ze mzdy kvůli exekuci, podléhá jen samotná mzda (nebo příjmy nahrazující mzdu, což nejsou ani stravenky, ani stravenkový paušál). Pokud máte exekuci na mzdu, tak vám stravenkový paušál může spíše pomoci.

Dobrý den, mám exekuci na plat (už několik měsíců, a ještě nějakou dobu ji mít budu), a v zaměstnání mi střihávají peníze z výplaty.

Nyní, od začátku roku 2024, nám zaměstnavatel nabízí možnost, že bychom namísto klasických papírových stravenek, mohli dostávat peníze pod názvem stravenkový paušál navíc k výplatě. Že by se nám tím v podstatě zvýšila čistá mzda.

Já si ale nejsem jistá, jak by to bylo u mě? Papírové stravenky, co jsem dostávala každý měsíc, mi nikdo nebral a předpokládám, že se to ani nijak neřešilo ve výpočtu exekuce.

Jak by to ale bylo, pokud bych se rozhodla pro stravenkový paušál? Zůstali by mi ty peníze navíc? Přiznám se, že s exekucí na mzdu, by se mi hodila každá koruna navíc.

Nebo by to znamenalo, že by mi ten stravenkový paušál mohl zabavit exekutor – že by se to připočítalo k výplatě, a srážely by se peníze na exekuci i z toho, co bych měla v roce 2024 navíc?

Předem děkuji za radu!

Stravenkový paušál vs. stravenky

Stravenkový paušál, je poměrně nová věc. Stravenkový paušál, je jedna z možností, jak může zaměstnavatel přispívat svým zaměstnancům na stravování.

Kromě stravenkového paušálu, to jsou i klasické stravenky (ať už papírové, nebo elektronické formou stravenkové platební karty). Poslední možností je pak závodní stravování (provozování závodní jídelny).

Je na zaměstnavateli, jestli se vůbec rozhodne přispívat zaměstnancům na stravování a jakou formu si zvolí (na stravenky/stravenkový paušál není „nárok“ – zaměstnavatel nemusí přispívat na stravování vůbec).

Vyplatí se stravenkový paušál nebo jsou lepší stravenky?

Výhodou stravenkového paušálu je to, že peníze dostáváte společné s výplatou na účet (nebo v hotovosti) a nemusíte řešit, jestli někde berou/neberou stravenky, nebo omezení na sortiment zboží, který je možný platit klasickými stravenkami.

Dalším rozdílem je to, že na stravenky si zpravidla připlácíte. Záleží ale na tom jak si to zaměstnavatel nastaví. Stravenkový paušál je naproti tomu částka, kterou si zaměstnavatel může odečíst jako daňově uznatelný náklad a zaměstnanec nic nepřispívá.

Stravenkový paušál, je navíc do příslušného limitu osvobozen od placení sociálního a zdravotního pojištění, neplatí se z něj ani daně, takže je to „čistý příjem“ zaměstnance.

Z pohledu daní, je tam těch rozdílů více, to vy ale jako zaměstnanec, příliš řešit nemusí, hraje to roli především pro zaměstnavatele.

Stravenky a exekuce

Stravenka je formou nepeněžního příspěvku od zaměstnavatele zaměstnanci. Nejedná se o mzdu nebo nějakou jinou formu mzdy. Tento příjem je osvobozen od placení sociálního a zdravotního pojištění, neplatí se ani žádné daně.

Vzhledem k charakteru stravenek (papírové poukázky, elektronická stravenková karta), se na tento příjem nevztahuje ani exekuce. Stravenky vám exekutor nemůže nikdy sebrat (ani v případě, že by prováděl exekuci u vás doma). Stravenky ani nijak nezasahují do výpočtu exekuce.

Stravenkový paušál a exekuce

U stravenkového paušálu je to s exekucí trochu složitější. Po zavedení stravenkového paušálu na začátku roku 2021, se objevily nejasnosti ohledně toho, zda se na tento „příjem“ zaměstnance může vztahovat exekuce nebo ne.

Ministerstvo financí k tomu ale vydalo jednoznačné stanovisko. Stravenkový paušál, nemůže být předmětem exekuce nebo výkonu soudního rozhodnutí.

V případě stravenkového paušálu, se nejedná o mzdu. Není tedy součástí čisté mzdy, ze které jsou prováděny exekuční srážky. To, že vám zaměstnavatel pošle stravenkový paušál na účet v bance (nebo jej vyplatí v hotovosti), společně s čistou výplatou jako jednu částku, je něco jiného.

Výpočet exekuce a stravenkový paušál 2024

Stravenkový paušál, nijak nevstupuje do výpočtu exekučních srážek. Pokud by vám tedy v roce 2024, začal zaměstnavatel poskytovat stravenkový paušál například 2100  Kč, pak se vám o tuto částku zvýší zbytek čisté mzdy, který vám zůstává po exekuci. Samotná čistá mzda se tím ale nijak nemění.

V roce 2024 by vám tedy z výplaty při exekuci, zůstávala podobná částka jako v roce 2024. Resp., bude tam nějaký rozdíl, protože se od 1. 1. 2024 snižuje nezabavitelná částka při exekuci nebo insolvenci. Díky tomu se vám o něco málo zvýší zbytek výplaty po exekuci a o něco málo se sníží srážky pro exekutora.

Přechod na stravenkový paušál u zaměstnance s exekucí, tedy neznamená žádná negativa, naopak to může mít spíše určité výhody. Minimálně v tom, že prostřednictvím peněz, které dostanete navíc na účet (nebo v hotovosti), budete moci platit cokoliv (ne jenom za potraviny, apod.).

Záleží ale pochopitelně i na tom, jak si to nastaví zaměstnavatel. V jaké hodnotě vám poskytoval stravenky, v jaké hodnotě vám bude poskytovat stravenkový paušál atd. Těch možností je tam poměrně hodně. Bez dalších informací nelze jednoznačně říci, zda je pro vás výhodnější přechod na stravenkový paušál, nebo stávající stravenky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *