Poradna: Synova exekuce – zabavení majetku rodičů

Místo, kde má dlužník trvalé bydliště je v tomto případě nedůležité. Tím se exekutor, při výkonu exekuce vůbec nemusí řídit. Exekutor má ze zákona právo zabavit majetek i na jiných místech.

Dobrý den, syn má již 6 roků vedené trvalé bydliště na Městském Úřadu. Chodí do zaměstnání, má exekuci a plat, která se mu strhává. Komunikaci s exekutorem se nevyhýbá. Nyní ale exekutor přišel do bytu rodičů a začal vyhrožovat tím, že začne zabavovat vybavení jejich bytu.

Zajímalo by mě, jestli má exekutor ze zákona právo na takové jednání? Jestli opravdu může zabavit majetek rodičů dlužníka, i když ten má trvalé bydliště vedené někde jinde?
31.5.2020

Odpověď: Synova exekuce – zabavení majetku rodičů

Při exekuci na majetek je to tak, že exekutor má nejenom právo, ale i povinnost zajistit veškerý majetek dlužníka, který by mohl být použit na úhradu jeho dluhů.

Místo, kde má dlužník trvalé bydliště je v tomto případě nedůležité. Tím se exekutor, při výkonu exekuce vůbec nemusí řídit. Exekutor má ze zákona právo zabavit majetek i na jiných místech.

Pokud se exekutor oprávněně domnívá, že majetek dlužníka se nachází někde jinde, pak má právo na taková místa vstupovat a postupovat v souladu s příslušnými zákony.

Zrušení trvalého bydliště není ochranná před exekucí

Takže určitě platí, že zrušení trvalého bydliště není ochrana před exekucí. Hodně záleží na tom, kde má syn faktické bydliště (kde skutečně žije). Tedy jestli u svých rodičů skutečně bydlí (i když zde má trvalý pobyt zrušený).

Pokud ano, pak je ve své podstatě postup exekutora správný. Pokud syn stále bydlí u rodičů, pak může exekutor oprávněně předpokládat, že některé věci v daném bytě, jsou majetkem dlužníka.

V takovém případě je může exekutor zahrnout do exekučního soupisu majetku. A je na rodičích dlužníka, aby doložili neoprávněnost zahrnutí těchto věcí. Buď přímo exekutorovi, nebo podáním vylučovací žaloby k příslušnému soudu.

Neoprávněná exekuce na majetek

Jiná věc je ta, pokud syn nemá trvalé bydliště u rodičů a ani se zde nezdržuje (nebydlí zde). Pak už je postup exekutora (případné zabavení majetku) poměrně dosti na hraně toho, co mu zákon dovoluje.

Pak je na místě důrazně exekutora upozornit na neoprávněnost jeho konání. Postupu exekutora se můžete bránit i tím, že na něj podáte stížnost.

Jak se bránit proti neoprávněné exekuci na majetek

Pokud by skutečně došlo k tomu, že by exekutor chtěl začít zabavovat majetek v bytu rodičů, pak je důležité, zachovat si chladnou hlavu. Je pravda, že situace, kdy vám do bytu přijde exekutor, mohou být hodně emotivní. Je ale lepší si zachovat chladnou hlavu. A vše řešit v klidu.

Na místě je vhodné exekutorovi vysvětlit, že syn v tomto bytě již několik roků nebydlí (pokud tomu tak opravdu je), nemá zde trvalý pobyt a nemá zde ani žádný majetek.

U jednotlivých věcí v bytě je pak vhodné exekutorovi doložit, že jejich vlastníkem je někdo jiný (rodiče dlužníka). Například předložením příslušných dokladů o zakoupení předmětů.

Pokud by na to exekutor na místě nereagoval, pak je nutné tyto námitky uplatnit písemně. Dalším krokem je pak vylučovací žaloba, kterou podáte k příslušnému soudu. Opět je nutné co nejpodrobněji popsat danou situaci a doložit vlastnické právo na dané předměty (vybavení bytu).

Užitečné odkazy 2024:

  1. Dobrý den.Můj syn má nařízenou exekuci,je u mě trvalé hlášený,ale nikdy se mnou nebydlel,bydlí u přítelkyně .Žádné své věci u mě v bytě nemá.Může exekutor zabavit moje věci .

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *