Exekuce a dvě zaměstnání – kolik mi zůstane po srážkách?

Exekuce se může vztahovat na příjem ze všech zaměstnání, nebo i na další příjmy (nemocenská, podpora v nezaměstnanosti, důchod, apod.). Při exekuci máte nárok na nezabavitelné minimum (pouze jednou – uplatní se jen v jednom zaměstnání) a dále jednu nebo dvě třetiny ze zbylé části.

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, ohledně exekuce při dvou zaměstnání. Mám 18 let a bohužel jednu exekuci (cca 100 000 Kč) kvůli zdravotnímu pojištění. Ještě jsem nebyl nikde zaměstnán, jen brigády na ruku.

Otázka zní, když se nechám zaměstnat u více zaměstnavatelů, jak to pak funguje se srážkami? Od prvního mi zůstane nezabavitelné minimum a u dalších dostanu vše? Nebo všichni mi dají jen minimum a zbytek půjde exekutorovi, nebo dostanu jen minimum od prvního zaměstnavatele a od zbytku nic. Mockrát děkuji

Exekuční srážky a více zaměstnání (nebo více jiných příjmů)

Při exekuci formou srážek ze mzdy (nebo i z jiného příjmu), máte nárok na nezabavitelné minimum, a dále na jednu třetinu (nebo dvě třetiny), ze zbývající částky. Současně je stanoveno omezení – pokud byste měl vysoký příjem, tak nad určitou částku, už dostává exekutor vše.

Pokud máte více zdrojů příjmu, pak to u exekuce nehraje až tak velkou roli. Je v zásadě jedno, jestli máte příjem ze dvou nebo více zaměstnání, nebo jestli se jedná o kombinaci příjmu ze zaměstnání a k tomu důchod, nemocenskou, podporu či například příjem z nějaké brigády.

Nezabavitelná částka a příjem z více zaměstnání

Při exekuci formou srážek ze mzdy (nebo z jakéhokoliv jiného příjmu), máte nárok na nezabavitelnou částku pouze jednou.

Jsou v zásadě možné dvě situace:

A, Nezabavitelná částka se uplatní pouze u jednoho plátce příjmu (zpravidla tam, kde je příjem nejvyšší).

U prvního plátce vám pak zůstává nezabavitelné minimum a k tomu jedna nebo dvě třetiny ze zbylé částky.

U druhého plátce příjmu (nebo i u dalších), vám zůstává už jen jedna třetina nebo dvě třetiny, podle typu exekuce (přednostní vs. nepřednostní pohledávka).

B, Nezabavitelná částka se rozdělí a uplatní u dvou plátců příjmu.

Exekutor (nebo soud) může případně rozhodnout o nějakém poměrném rozdělení nezabavitelné částky, mezi dva plátce příjmů. Pak vám u každého zůstane část nezabavitelné částky a jedna nebo dvě třetiny ze zbylé části

Kolik mi zůstane po srážkách při exekuci?

Pro výpočet srážek a toho, kolik vám zůstane po exekučních srážkách, je rozhodující několik věcí:

  • Nezabavitelná částka = ta se v roce 2022 zvyšuje od 1. 1. 2022 (zvýšení normativních nákladů) a dále od 1. 4. 2022 (zvýšení životního minima)
  • Pro stanovení nezabavitelné částky, je dále podstatné, zda máte manželku nebo nějaké děti (pak je nezabavitelné minimum vyšší)
  • Kolik je vaše čistá mzda (nebo jiný druh příjmu)
  • Jestli se jedná o přednostní pohledávku nebo nepřednostní

Zmiňujete, že máte dluh na zdravotním pojištění. Ten spadá mezi přednostní pohledávky (exekutor může zabavit vyšší částku). V takovém případě by vám zůstávala nezabavitelná částka, a k tomu ještě jedna třetina ze zbylé části čistého příjmu.

  1. Dobrý den chtel bych se zeptat kdyz mam exekuci na účtu přišlo mi na účet exekuční příkaz a chodí mi tam výplata je možné že mi strhnout úplně vše z výplaty co mi pride na ten účet?

    1. Pokud máte exekuci na účet, můžete banku požádat o zřízení chráněného účtu. Pak by vám banka převáděla na speciální účet, právě například nezabavitelnou část ze mzdy, nebo i další příjmy, které nepodléhají exekuci (sociální dávky apod.). Původní účet by sice zůstal dále zablokovaný od exekutora, ale s finančními prostředky na chráněném účtu, byste mohl normálně disponovat. Chráněný účet vám banka, kde máte účet zablokovaný od exekutora, musí zřídit a nemůže za to chtít nějaké extra poplatky …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.