Kalkulačka insolvence 2018

Pokud za 5 roků splatíte alespoň 30% svých dluhů, zbytek vám bude na konci 5-ti leté doby „odpuštěn“.

Máte vysoké dluhy a zvažujete možnost, že byste vyhlásili osobní bankrot, tj. požádali soud o oddlužení, tak abyste se zbavili svých dluhů? Zajímalo by vás, jak to bude s oddlužením probíhat a kolik vám bude zůstávat peněz? Na této stránce najdete souhrn užitečných informací, které se týkají insolvence 2018. Máte zde i kalkulačku pro výpočet toho, kolik peněz by vám zůstávalo (během insolvence) ze mzdy.

Pozor: tato kalkulačka počítá podle údajů platných v roce 2018. Pro výpočet podle aktuálních informací pro rok 2020 můžete použít novou kalkulačku: Kalkulačka: Kalkulačka insolvence 2020.

Co je to osobní bankrot a jak to funguje?

Pokud má někdo vysoké dluhy, které není schopen splácet, pak je možnost obrátit se na soud a požádat o soudní oddlužení (neboli osobní bankrot, či insolvenci). Soud tuto žádost posoudí a rozhodně o tom, že oddlužení povolí nebo zamítne.

Existují dvě varianty, jak by mohlo probíhat oddlužení u soudu. Buďto je to zpeněžení vašeho majetku, nebo splácením dluhů formou splátkového kalendáře. Asi nejčastější variantou je splátkový kalendář. V takovém případě vám po dobu 5 roků budou prováděny srážky ze mzdy (zůstane vám jen určitá minimální částka). Pokud za 5 roků splatíte alespoň 30% svých dluhů, zbytek vám bude na konci 5-ti leté doby „odpuštěn“.

Insolvenční kalkulačka – kolik vám zůstane z platu v roce 2018?

Kalkulačka splátek při oddlužení 2018
Čistá měsíční mzda

Počet vyživovaných osob
Mezi vyživované osoby se započítává manželka a všechny nezaopatřené děti, ke kterým máte vyživovací povinnost.
Celkové dluhy

Výpočet

Insolvence – kolik jsou srážky a jaké je nezabavitelné minimum

V případě, že soud povolí oddlužení formou splátkového kalendáře, jsou pak dlužníkovi prováděny srážky ze mzdy (nebo jiného obdobného příjmu) stejně, jako je tomu v případě exekuce (přednostní exekuce).

V takovém případě vám pak po dobu 5 roků, zůstává jen určitá nezabavitelná část platu. Dobrou zprávou je, že od 1. 1. 2018 dochází k menšímu zvýšení základní nezabavitelné částky:

 • Nezabavitelná částka v roce 2018 = 6225,33 Kč (v roce 2017 bylo 6154,67 Kč)
 • Zvýšení nezabavitelné částky za manželku nebo dítě v roce 2018 = 1556,33 Kč (v roce 2017 bylo 1538,67 Kč)

Kolik peněz vám zůstane při insolvenci?

Aby vám soud schválil oddlužení, musíte mít nějaké pravidelné příjmy, ze kterých budete schopni své dluhy splácet. K žádosti o povolení osobního bankrotu se podává přehled vašich minulých příjmů i očekávaných příjmů během insolvence).

U zaměstnanců jsou pak po dobu 5 roků prováděny srážky ze mzdy. To, kolik peněz zaměstnanci zůstane, závisí především na tom, jak vysoká je jeho čistá mzda, a jestli má vyživovací povinnost na manžela/manželku nebo na děti.

Příklad výpočtu insolvenčních srážel ze mzdy v roce 2018

Příklad 1: Pan Dvořák požádal soud o osobní bankrot. Má 1 dítě a manželku. Jeho čistá mzda je 25000 Kč. Kolik mu zůstane z platu, po provedení insolvenčních srážek?

 • Čistá mzda = 25000 Kč
 • Nezabavitelná částka za p. Dvořáka = 6225,33 Kč
 • Zvýšení nezabavitelné částky za manželku a dítě = 2 x 1556,33
 • Nezabavitelné minimum celkem = 9338 Kč
 • Ze zbytku mzdy zůstane p. Dvořákovi ještě 1/3 z 9338 Kč = 3112 Kč + malý zbytek po zaokrouhlování
 • Zbytek čisté mzdy po srážkách = 14 452 Kč
 • Insolvenční srážky = 12 548 Kč

Zde je ještě nutné podoktnout, že to, co je „zabaveno“ z platu, připadne insolvenčnímu správci, kterého jmenuje soud. Ten pak peníze rozděluje mezi jednotlivé věřitele. Není to ale zadarmo. Určitá část ze srážek náleží insolvenčnímu správci jako jeho odměna.

Konkrétně je to 750 Kč jako odměna insolvenčního správce (1125 Kč, pokud by se jednalo o společné oddlužení manželů). A 150 Kč jako náhrada hotových výdajů (225 Kč u manželů). Dohromady tedy 900 Kč bez DPH měsíčně (někteří exekutoři jsou totiž plátci DPH).

Během insolvence vám zabaví všechny příjmy

Pokud probíhá soudní oddlužení formou postupného splácení dluhů, pak vám není zabavována jenom část výplaty, ale insolvenčnímu správci musíte hlásit všechny příjmy. Tedy i případné dědictví, nebo jakýkoliv jiný mimořádný příjem. Pokud byste ho před insolvenčním správcem „zatajili“ pak hrozí to, že soud vám insolvenci zruší, a vy budete zase na začátku – tedy budete mít opět na kroku exekuce

Jaké jsou podmínky pro osobní bankrot v roce 2018?

Mezi základní podmínky, aby vám soud povolil oddlužení, patří především to, že musíte mít více dluhů (tedy více než jeden). Dále se musí jednat o dluhy po splatnosti (pokud ještě nic nedlužíte, jenom dopředu vidíte, že nebudete schopni splácet, pak soud ještě oddlužení nepovolí, je nutné počkat, až budete reálně něco dlužit).

Aby soud oddlužení schválil, nesmí se jednat o dluhy z podnikání (nebo je případně nutné tyto dluhy z insolvence vyloučit). Musíte také prokázat schopnost uhradit v následujících 5 letech alespoň 30% dluhů.

Zaplatím 30% dluhů a „mám pokoj“

Tohle je častý omyl lidí, kteří mají vysoké dluhy. Osobní bankrot nefunguje tak, že by stačilo uhradit jen 30% dluhů. Insolvence trvá do doby, než uběhne 5 roků, nebo než je splaceno 100% dluhů. Podle toho co nastane dříve. Takže je možné, že během insolvence nakonec splatíte třeba 50% nebo 60% svých dluhů nebo i více. Insolvence tedy rozhodně automaticky nekončí ve chvíli, kdy by bylo splaceno 30% dluhů.

Insolvence a exekuce

Jednou z nesporných výhod insolvence je to, že během doby, kdy probíhá oddlužení, jsou „zrušeny“ všechny exekuce. Exekutoři si musí řešit své pohledávky s insolvenčním správcem a vy tedy máte „pokoj“. Nehrozí vám, že by vám exekutor zablokoval účet v bance a současně ještě strhával většinu platu, nebo že by přišel k vám do bytu zabavovat majetek.

I přesto, že vám během insolvence bude zůstávat jen minimum peněz, přece jen můžete mít „klidnější spaní“.

 1. Dobrý den můžete mi prosím poradit? Známý je v insolvenci. Ze mzdy účetní zasílá insolvenční splátky. Od března 2018 mu zaměstnavatel přispívá 800,- Kč na penzijní fond. Zahrnuje se tato částka do čisté mzdy pro výpočet insolvenčních srážek. Zaměstnavatel přispívá rovnou na účet pojišťovny. Děkuji za odpověď Nováková

 2. Dobrý den.Chtěla jsem se zeptat.Jsem v insolvenci a v listopadu to bude 4 roky.Ale už v srpnu budu mít zaplaceno na 100% dlužné částky.Proto se ptám jestli se mi automaticky zruší insolvence a nebude se mi stahovat z platu žádná částka nebo musím požádat na soudě ukončení.Když už budu mít zaplaceno tak mi přece jěště rok nemužou stahovat peníze.Děkuji za odpověď.

 3. Dobrý den chtěla jsem se zeptat 3 roky platím insolvenci kolik my musí zůstat z výplaty peněz.Ja jsem insolvenci ještě před manželstvím manžel nepracuje a mám 3 děti a z toho dcera studuje.dekuji Andres

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *