Kalkulačka: Výpočet exekučních srážek ze mzdy v roce 2020

Na této stránce najdete aktuální verzi kalkulačky pro výpočet exekučních srážek ze mzdy v roce 2020.

Pokud jste se snad dostali do nějakých problémů se splácením půjčky, či máte nějaké jiné dluhy, a nyní vám hrozí exekuce na mzdu (tedy, že vám bude exekutorem strhávána část vašeho platu), pak by vás mohlo zajímat, kolik peněz vám vlastně zůstane.

Na této stránce najdete aktuální verzi kalkulačky pro výpočet exekučních srážek ze mzdy v roce 2020. Dozvíte se, jaké je nezabavitelné minimum v roce 2020, kolik peněz vám zůstane z platu, pokud se jedná o exekuci na přednostní nebo nepřednostní pohledávku, a další užitečné informace.

Kalkulačka: Výpočet exekuce na mzdu 2020

Kalkulačka exekuce na mzdu od 1.7.2020
Čistá měsíční mzda

Jedná se o přednostní pohledávku?
Počet vyživovaných osob
Mezi vyživované osoby se započítává manželka a všechny nezaopatřené děti, ke kterým máte vyživovací povinnost (s výjimkou situace kdy je exekučně vymáháno dlužné výživné, pak se děti, v jejichž prospěch je vedena exekuce nezapočítávají).
Výpočet

Kolik je nezabavitelné minimum v roce 2020

V roce 2020 dochází postupně ke třem změnám při výpočtu nezabavitelné částky. Nezabavitelné minimum se o něco málo zvyšuje na začátku roku (od 1.1.2020). Následně se od dubna zvyšuje životní minimum jednotlivce (od 1.4.2020). A to má vliv i na zvýšení nezabavitelné částky. Od začátku července (od 1.7.2020) se pak mění i vzorec pro výpočet nezabavitelné částky.

Pro výpočet výše exekučních srážek ze mzdy je totiž určující to, jaké jsou aktuální náklady na bydlení (jedná se o normativní náklady na bydlení, které jsou stanoveny zákonem) nebo i to, jaké je aktuálně platné životní minimum.

 • Životní minimum jednotlivce od 1.4.2020 = 3860 Kč
 • Normativní náklady na bydlení od 1.1.2020 = 6502

Nezabavitelné minimum je tak od 1.7.2020 částka 7771,5 Kč pro dlužníka a 2590,5 Kč za každé vyživované dítě nebo manžela/manželku. Do 30.6.2020 je to o 863,5 Kč méně (6908 Kč za jednotlivce a 1727 Kč za dítě/manžela/manželku).

Kolik peněz mi zůstane při exekuci na mzdu v roce 2020?

To, kolik peněz vám zůstane, pokud vám exekutor začne strhávat peníze ze mzdy, závisí především na tom:

 • Kolik je vaše čistá mzda
 • Jestli se jedná o přednostní pohledávku (zabavuje se více peněz)
 • Jestli se jedná o nepřednostní pohledávku (zabavuje se méně peněz)
 • Jestli máte vyživovací povinnost na děti nebo manželku/manžela

To, kolik přesně peněz by vám z platu mělo v roce 2020 zůstávat, si můžete sami spočítat v naší kalkulačce. Níže pak uvádíme postup, jak se vypočítají srážky ze mzdy.

Výpočet exekučních srážek z platu v roce 2020

Exekuční srážky ze mzdy zaměstnance se počítají z čisté mzdy. Takže vaše mzdová účetní nejprve spočítá čistou mzdu (tj. strhne se sociální, zdravotní, daně a případné další srážky).

Dále se od čisté mzdy odečte nezabavitelná částka. Pokud se bude jednat o zaměstnance, který nemá děti nebo manžela/manželku, pak je to 7771,5 Kč. Pokud by se jednalo zaměstnance, který má například 2 děti a manželku, pak by nezabavitelné minimum bylo 15 543 Kč.

Příklad: pan Novák má dvě děti a manželku, jeho čistá mzda je 26500 Kč.

 • Nezabavitelné minimum je 15 543 Kč.
 • Exekuce bude prováděna ze zbytku čisté mzdy, tj. z 10 957 Kč

Pokud by byl zbytek mzdy vyšší než 20 724 Kč, pak do dalšího výpočtu vstupuje částka 20 724 Kč. A vše co je nad tuto hranici (plně zabavitelná částka), dostane exekutor. V tomto případě, ale do dalšího výpočtu pokračuje částka 10 957 Kč

Zbytek mzdy se rozdělí na třetiny. Další třetina je určena pro přednostní pohledávky a první třetina je určena pro nepřednostní pohledávky. Poslední třetinu dostává vždy dlužník.

Při exekuci na plat tedy dlužníkovi zůstává nezabavitelné minimum + 1/3 ze zbytku mzdy (resp. z 20724 Kč) nebo nezabavitelné minimum + 2/3 ze zbytku mzdy (resp. z částky 20 724Kč)

 • Nepřednostní pohledávky – p. Novákovi by zůstalo 15 543 Kč + 2x 3652 Kč + 1 Kč = celkem 22 848 Kč, exekutor by dostal 3652 Kč
 • Přednostní pohledávky – p. Novákovi by zůstalo 15 543  Kč + 3652 Kč + 1 Kč = 19 196 Kč. Exekutor by dostal 7304 Kč

Exekuce na mateřskou, rodičovskou, nemocenskou či důchod

Výše uvedené exekuční srážky a jejich výpočet se ale netýkají jen situací, kdy se jedná o zaměstnance, kterému se strhávají peníze z platu. Úplně stejně by se počítala i exekuce lidem, kteří dostávají třeba důchod, nemocenské dávky, podporu v nezaměstnanosti. Týká se to i žen, které dostávají mateřskou nebo rodičovskou. Vždy ale platí, že musí zůstat nezabavitelné minimum. Takže pokud má někdo podporu v nezaměstnanosti třeba 6000 Kč, pak mu reálně exekutor nic nezabaví, protože základní nezabavitelná částka je vyšší než příjem (podpora v nezaměstnanosti).

Jak se zbavit exekuce na plat

Pokud exekutor nařídí vašemu zaměstnavateli provádění exekučních srážek, tak není žádná snadná možnost, jak se zbavit exekuce na plat. Asi jediný možný postup je obrátit se přímo na konkrétního exekutora a pokusit se s ním dohodnout na jiné formě úhrady vašich pohledávek. K vyřešení exekuce na plat vám nepomůže ani změna zaměstnavatele. I ten nový by vám totiž začal ihned také provádět srážky.

 1. Dobrý den, potřebovala bych poradit. Zaměstnanec ma 3 exekuce. 1 přednostní a 2 nepřednostní. Jeho plat je 10 468 čistého. Žije s družkou se kterou ma dvě děti. Jakou částku mám srážet ze mzdy? Nejprve se musí zaplatit přednostní pohledávka nebo z části platit přednostní a z části nepřednostni pohledavku? Děkuji za odpověď.

  1. Pokud se jedná o družku a ne o manželku, tak by se nezabavitelné minimum mělo zvyšovat jen za děti, v takovém případě vy zabavitelná část mzdy měla být 752, z toho 376 jde určitě na přednostní exekuci, u další třetiny pak záleží na pořadí pohledávek, tak už jsou si přednostní ne přednostní pohledávky „rovny“, pokud by byla první přednostní, pak by se platila ona, pokud některá z nepřednostních, pak ta nepřednostní

   1. Dobrý den mám dotaz může mi exekuce sejmout na dávky když dostávám na životní minimum 2515kc a na bydlení 2900kc děkuji Aksamit

 2. dobrý den mám insolvenci ted mám nového zaměstnavatele a ten mi sráží dleko víc než předchozí čistá mzda je 18557 a strhla mi 9340 je to správně.mám manžela děkuji

 3. Dobrý den. Odcházím ze zaměstnání, pravděpodobně mi proplatí dovolenou. Mám osobní bankrot. Spadá tento příjem do postižitelného příjmu? Děkuji.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *